Manifestacja przed KWK Pniówek – sukces Jedności

       W dniu 29.06.2017 na placu przed KWK Pniówek, podczas Międzynarodowego Forum Górniczego odbyła się Manifestacja Rodzin Górniczych, której byliśmy organizatorem. Celem manifestacji było zaprotestowanie przeciw polityce Zarządu JSW SA i Ministra Energi, domagaliśmy się m.in.: 

  •   zawieszenia przepisów dotyczących wprowadzenia temperatury zastępczej klimatu i przywrócenie poprzednich zasad pracy w podwyższonej temperaturze pod ziemią
  •  wypłaty wszystkim pracownikom zatrudnionym w JSW SA bezprawnie zawieszonych świadczeń w postaci 14-stej pensji
  •  wypłaty nadgodzin wszystkim pracownikom pozostającym w dyspozycji pracodawcy pod ziemią w związku z bezprawnym wydłużeniem czasu pracy w okresie od 02.2015 do 09.2015.
  • cofnięcia uchwały Zarządu JSW SA wstrzymującej bezprawnie wypłaty deputatu węglowego wszystkim Emerytom Górniczym byłym pracownikom JSW SA
  • przywrócenia deputatu węglowego wszystkim Pracownikom JSW SA
  • przywrócenia zasad wynagrodzenia Pracownikom JSW SA za pracę w soboty i niedziele wg. zasad z przed 2015r.
  • zaprzestania łamania prawa pracy w JSW SA w postaci dzielenia nagrody Barbórkowej na raty. 

     Manifestacja okazała się sukcesem, bowiem Zarząd JSW oraz beton związkowy, którzy jeszcze 2 dni przed planowaną manifestacją, twierdzili że jakiekolwiek rozmowy na temat wypłaty Pracownikom JSW SA premii będą mogły być prowadzone dopiero po opublikowaniu wyników za II kwartał, nagle na kilka godzin przed manifestacją ze strachu przed załogami JSW SA  bez pytania banków ,zmieniły zdanie i podpisały dokument dający premię w wysokości 4300 zł wszystkim pracownikom JSW SA zatrudnionym na dzień 31.08.2017 oraz podwyższone zostały flapsy do kwoty 19 zł za przepracowana dniówkę.

   Kolejnym już sukcesem manifestacji jest wstrzymanie wprowadzenia w życie nowych zasad pomiaru temperatury w wyrobiskach dołowych, i stosowanie nadal dotychczasowych zasad pomiaru temperatury w miejscu pracy

   Pomimo utrudniania i poturbowania uczestników manifestacji przez służby ochrony pracodawcy złożyliśmy petycję do Ministra Energi oraz Zarządu JSW SA, w której zawarliśmy nasze żądania.

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom manifestacji za udział oraz zapraszamy do dalszego wspierania naszych działań dla dobra nas wszystkich.

    Manifestacja  również odbiła się szerokim echem nie tylko w regionie ale i w całej Polsce, media ogólnopolskie transmitowały relację z manifestacji, i dzięki temu można było przedstawić prawdziwy obraz sytuacji pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. jak i przekazaliśmy przedstawicielom mediów nasze żądania jak i pokazaliśmy dowody na łamanie praw pracowniczych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA.

Manifestacja Rodzin Górniczych była pierwszą tego typu manifestacją w tym roku, jednak jak widać po jej efektach, trzeba powtarzać tego typu manifestacje, bowiem jak sami widzicie Zarząd JSW SA woli prowadzić dialog na ulicy a nie przy stole. I taki dialog przynosi najlepsze i najszybsze efekty.

Źródło: //radio.katowice.pl

Zapraszamy do galerii filmów z tego wydarzenia

Zapraszamy do galerii zdjęć z tego dnia

 

 

 

    

 

Możesz również polubić…